16 стъпки да предпазим детето си от затлъстяване
Автор: доц. д-р Т. Ханджиева-Дърленска, дм
Честота на затлъстяване сред децата в България
Затлъстяването е сериозен здравен проблем не само сред възрастното население в България, но и в последните десетилетия все повече деца страдат от наднормено тегло и затлъстяване. България е на пето място в Европа по детско затлъстяване от 32 държави в 53-членния регион на Световната здравна организация в Европа. В Европа 22 милиона деца под 5-годишна възраст за с наднормено тего, а около 5 милиона са със затлъстяване.
Националното проучване за хранене на населението над 1-годишна възраст показа значително нарастване на затлъстяването сред момчетата до 5 годишна възраст 7.1% през 2014 г. в сравнение с 3.3% през 2004 г. При момичетата в същата възрастова категория се забелязва положителна тенденция за леко намаление на честотата на разпостранение на затлъстяването 2.7% през 2014 г. в сравнение с 5.4% през 2004 г.
Според същото проучване се наблюдават следните негативни тенденции в храненето на децата в България: увеличена консумация на захарни изделия и напитки (сокове, газирани и енергийни напитки); висока консумация на мазнини; висока консумация на готварска сол; ранна консумация на алкохол, честа и висока консумация на алкохолни напитки сред учениците над 14-годишна възраст; ниска консумация на кисело мляко, на риба и на плодове и зеленчуци.
Защо е важно да предпазим децата от затлъстяване?
Съвременните изследователи на детското затлъстяване обръщат особено внимание на перинаталните и пренаталните проблеми. Подчертава се, че профилактиката на затлъстяването, захарния диабет и болшинството от сърдечно-съдовите заболявания започва още от вътреутробното развитие на индивида.
Превенцията на наднорменото тегло и затлъстяването в детска възраст са изключително важни, тъй като могат да имат сериозни здравни последици в по-късен етап на развитието на индивида. Тези здравни последици са: високо кръвно налягане, захарен диабет тип 2, промени в липидите в кръвта, ортопедични проблеми, психични разстройства, в това число и хранителни разстройства, социална изолация.
Пълното дете води до пълен възрастен индивид с много заболявания!
Как да предпазим децата от затлъстяване?
Установени са няколко критични възрасти за проблеми с теглото: до 3 годишна възраст, около 10 годишна възраст и периода на пубертета. Не забравяйте, че целият период на развитието на бебето, детето и юношата е период на усилен разстеж и развитие на организма. До 18-годишна възраст не е подходящо да се използва думата „диета“, освен ако няма налично заболяване, което да изисква спазването на определена диета. Най-добре е придържане към принципите на здравословно хранене, което през този дълъг период обезпечава ускореното физическо и психическо развитие, както и половото съзряване.
По-надолу са описани 16 стъпки да предпазим детето си от затлъстяване:
- Хранете се заедно с децата си, като им предлагате домашно приготвена храна и разнообразно и балансирано меню. То трябва да съдържа всекидневно мляко и млечни продукти, зърнени храни, сезонни плодове и зеленчуци, риба/ месо или бобови изделия, растителни мазнини.
- Установете от ранна детска възраст часове за закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря. Храненето е като ритуал. Детето ще се научи да се храни в определени часове и ще огладнява на време.
- Внимавайте с междинните хранения! Не предлагайте постоянно солети, бискити и други подобни. Носете навън кутия с пресни сезонни плодове.
- Не солете прекомерно и не предлагайте десерти под формата на сладкиши и други тестени захарни изделия. От вас зависи дали детето ви ще има предпочитания към соленото и сладкото! Вкъщи не трябва да има разнообразие от сладки изделия. Имайте 1-2 вида бисквити, например.
- Предлагайте нарязани плодове на масата. Не очаквайте детето ви да си поиска само.
- Сервирайте по една порция. Не дръжте тавата или тенджерата по средата на масата с възможност за допълнително сервиране. Избягвайте „Да си хапне, нищо няма да му стане от един път“.
- Не се фиксирайте върху храненето на детето си и съотв. на вашето. То е нормален, всекидневен ритуал, но се възпитава с постоянство и търпение!
- Не обиждайте детето се по отношение на храненето или теглото му!
- Не гледайте телевизия или компютър, докато се храните!
- Говорете с детето си за храненето. Обяснявайте му защо някои храни са вредни, а други здравословни.
- Не забранявайте на всяка цена! Забраненият плод е най-сладък. Нека да не е всеки ден и да е с мярка.
- Движете се активно, ходете пеша и спортувайте заедно с детето си в съответствие с възрастта му. До 5-годишна възраст Световната здравна организация препоръчва по 3 часа физическа активност/ дневно.
- Следете редовно теглото и ръста и нормалното развитие съответно за възрастта. Изисквайте инфомацията от педиатъра-общо практикуващ лекар, от детската градина или училището.
- Вие сте постоянен прием за Вашето дете!
- Ако детето ви има проблем с теглото или храненето, обърнете се към лекар-специалист! Не използвайте интернет като източник на диагноза и лечение!
- Сънят е много важен за подрастващия детски организъм. Препоръките за продължителност на съня са различни за различните възрасти по време на детството и юношеството. Недостатъчният сън е рисков фактор за развитието на затлъстяване при децата, а по-късно и при възрастните. Затова, децата трябва да спят средно около 10 часа на денонощие, за да се развиват пълноценно психически и физически и да бъдат здрави!